Naujienos

Slapta pažyma su nepatvirtintais faktais nėra teisėtas atleidimo iš pareigų pagrindas

Vilniaus apygardos administracinis teismas šių metų birželio 7 d. tęs Jono Miliaus skundo dėl neteisėto atleidimo iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovo pareigų nagrinėjimą.
 
Buvęs VMVT vadovas siekia įrodyti, kad Algirdo Butkevičiaus vadovaujama Vyriausybė 2016 metų rugsėjo 15 d. nepagrįstai nepritarė jo metinei veiklos ataskaitai, kurią tiek Žemės ūkio ministerijos darbo grupė, tiek Vyriausybės kanceliarijos Kaimo reikalų ir darnios plėtros skyrius bei Ekonominių pažeidimų ir korupcijos prevencijos skyrius įvertino teigiamai.
 
Vyriausybės nutarimas nepritarti ataskaitai tapo formaliu pagrindu atleisti VMVT vadovą iš pareigų. Pareiškėjas siekia, kad šis nutarimas būtų pripažintas neteisėtu ir prašo grąžinti jį į pareigas, priteisiant vidutinį darbo užmokestį, negautą dėl atleidimo.
 
Konstitucinis Teismas šių metų gegužę patvirtino, kad Vyriausybės pritaikytas formalusis atleidimo iš VMVT vadovo pareigų pagrindas – atleisti nepatvirtinus veiklos ataskaitos – atitinka konstitucinį teisinės valstybės principą. Atleidimo pagrįstumo Konstitucinis Teismas nenagrinėjo, konstatuodamas, kad ištirti, ar pagrįstai Vyriausybė VMVT direktoriaus veiklos ataskaitą įvertino neigiamai, yra administracinę bylą nagrinėjančio teismo kompetencija.
 
Pareiškėjo interesus ginantis Advokatų profesinės bendrijos „ConsulTax“ vadovaujantis partneris Albertas Kručkauskas įsitikinęs, kad Vyriausybė pasirinko neskaidrų ir neteisėtą kelią, pašalindama J. Milių iš pareigų, nelaukiant, kol jis apgins savo reputaciją teisinėmis priemonėmis.
 
Vyriausybės nariai proceso metu neneigė, kad J. Miliaus atleidimą iš pareigų nulėmė ne jo veiklos ataskaita, o Specialiųjų tyrimų tarnybos Vyriausybei pateikta slapta pažyma. J. Miliaus gynėjai siekia, kad ši pažyma būtų išslaptinta ir su ja galėtų susipažinti tiek pareiškėjas, tiek visuomenė.
 
„Slapta pažyma su nepatvirtintais faktais nėra teisėtas atleidimo iš pareigų pagrindas. Vadovaujantis  Valstybės tarnybos įstatymo ir Korupcijos prevencijos įstatymo nuostatomis, jei gaunama pažyma su duomenimis apie galimą korupcinio pobūdžio veiką, turi būti atliekamas tarnybinis patikrinimas ir skiriama drausminė nuobauda – atleidimas. Šiuo atveju pažymos pagrindu buvo atliekamas vadovo veiklos vertinimas, virtęs teisinio proceso imitacija“, – pažymėjo advokatas.
 
Advokatas A. Kručkauskas teigia pastebintis neigiamą tendenciją, kai valstybės tarnyboje asmens teisės nėra ginamos: „Taikoma praktika, kai tarnautojas yra pašalinamas, prisidengus slapta pažyma, su kuria jam neleidžiama susipažinti, griauna teisinės sistemos pagrindus.“
 
Advokatas taip pat pažymi, kad nuo 2016 metų liepos 28 d., kai Specialiųjų tarnybų agentai VMVT vadovo darbo vietoje atliko kratą, įtarus bendrovės „Judex“ padarytu poveikiu, iki dabar jo ginamasis nė karto nebuvo apklaustas minėtoje byloje. „Susidariusi situacija rodo, kad per dvejus metus nebuvo rasta J. Miliaus kaltės įrodymų, kuriuos būtų galima perduoti teismui“, – pažymi advokatas.